Деспина убедливо славеше против Шампион и ќе го предизвика Вардар

Тимот на Деспина без никакви проблеми славеше на гостувањето кај Шампион со убедливи 11 гола разлика, 30-19 и се пласираше во финалето на групата 3 од Купот на Македонија.

Прилепчанки уште од стартот на мечот ставија до знаење дека се дојдени по триумф во Скопје и поведоа со 8-1.

Предноста до полувремето се искачи на плус 15, а Деспина прими само четири гола за триесетина минути, од кои два беа од пенал.

Беше јасно каков тек ќе има натпреварот, па затоа шанса за настап добија сите ракометарки, а тоа го искористи Шампион да ја намали високата негатива.

Најдобри стрелци во победничкиот тим беа Цветкоска со осум, како и Рипилоска и Гичева со по четири, додека кај Шампион се истакна Петровска со осум погодоци.