Деспина парираше 45 минути, Чаир победнички си замина од Прилеп

Тимот на Чаир на гостувањето во Прилеп кај Деспина забележа убедлива победа со 35:22 во натпревар од 19. коло во Женската лига.

Гостинките до убедливиот триумф дојдоа со одличната игра во последниот период од натпреварот, бидејќи до 45 минута домаќинките беа тврд орев.

Деспина на позитивно изненадување на домашната публика одигра одлично во првиот дел, во кој им создаваше многу проблеми на гостинките.

На полувреме беше нерешено, 13:13, домашниот тим се држеше во игра до 45 минута, заостануваше на два до три гола, потоа гостинките започнаа постепено да се одлепуваат.

Стефанија Ѓеоргиевска беше прво име во победничката екипа со осум погодоци, додека кај домаќинките Сања Цветкоска имаше одличен натпревар со седум успешни реализации.

ПозЕкипаНПРЛБ
1ЃОРЧЕ ПЕТРОВ24231070
2МЕТАЛУРГ АВТОКОМАНДА24201361
3ЧАИР24201361
4ВАРДАР24191458
5КУМАНОВО24180654
6СТРУЖАНКА241211137
7ДЕСПИНА241011331
8ПЕЛИСТЕР 2012241011331
9СКОПЈЕ25931330
10СПАРТАК24911428
11ОВЧЕ ПОЛЕ С. У.24441616
12АСТИБО24402012
13ШАМПИОН2421217
14ГЕВГЕЛИЈА2510243