ДЕНЕСКА НА ТЕРЕНИТЕ: Продолжува борбата за плеј-оф, Тиквеш по пласман во трета рунда од Европскиот Куп

Денес со натпреварот меѓу Аеродром и Куманово ќе продолжат натпреварите од 8. коло во Супер лигата кај мажите.

На денешната програма ќе има вкупно четири суперлигашки дуели, ќе играат уште Бутел со Прилеп, потоа Охрид во езерското дерби ќе се соочи со Струга, додека Вардар Неготино ќе биде домаќин на Пролет.

Кај дамите започнува новото, 5. коло, во кое се очекува фаворитите да ја оправдаат својата улога и да запишат нови бодови на свое конто.

Свој настап ќе има и амбициозниот тим на Тиквеш, кој денес ќе го одигра реванш дуелот против Кремс во рамки од второто коло од Европскиот Куп.

Победникот од овој двобој ќе обезбеди пласман во следната рунда од третото по ранг европско клупско натпреварување.

За потсетување, тимот на Тиквеш на првиот одигран натпревар триумфираше со четири гола разлика, 33:29.

Низ Европа активни ќе бидат неколку македонски интернационалци, а ќе продолжат и натпреварите од Лигата на шампионите во женска конкуренција.

ДЕНЕСКА НА ТЕРЕНИТЕ:

12:00 БАРСЕЛОНА – БЕНИДОРМ (АСОБАЛ)

12:00 AЕРОДРОМ – КУМАНОВО (МАКЕДОНИЈА)

13:00 БУРСА – КАСТАМОНУ (ТУРЦИЈА)

13:00 ПАРТИЗАН – МАКЕДОНИЈА ЃП (МАКЕДОНИЈА)

14:30 ПЕЛИСТЕР – ГЕВГЕЛИЈА (МАКЕДОНИЈА)

15:00 БОРЕЦ – ШАМПИОН (МАКЕДОНИЈА)

15:00 МЕТАЛУРГ АВТОКОМАНДА – СКОПЈЕ (МАКЕДОНИЈА)

16:00 ЧСМ – БРЕСТ (ЛШ)

16:00 ДЕБРЕЦЕН – БУДУЌНОСТ (ЛШ)

16:00 ИКАСТ – ЛУБИН (ЛШ)

16:10 ГОГ – СИЛКЕБОРГ (ДАНСКА)

16:30 ВАРДАР – ШАМПИОН (МАКЕДОНИЈА)

17:00 КОКА – ЗАГРЕБ (ХРВАТСКА)

17:45 ГОРЕЊЕ – КОПЕР (СЛОВЕНИЈА)

18:00 БУТЕЛ – ПРИЛЕП (МАКЕДОНИЈА)

18:00 АСТРАИОН – ДРАЧЕВО (МАКЕДОНИЈА)

18:00 ЃЕР – ОДЕНСЕ (ЛШ)

18:00 КРИМ – ВАЈПРС (ЛШ)

18:30 ОХРИД – СТРУГА (МАКЕДОНИЈА)

18:30 ВАРДАР НЕГОТИНО – ПРОЛЕТ (МАКЕДОНИЈА)

19:00 ШАМБЕРИ – НАНТ (ФРАНЦИЈА)

19:00 БЕРГИШЕР – ГЕПИНГЕН (БУНДЕС)

19:00 ЕРЛАНГЕН – ФЛЕНСБУРГ (БУНДЕС)

19:00 ДОБОВА – ЦЕЛЈЕ (СЛОВЕНИЈА)

19:00 ЈУГОВИЌ – ВРАЊЕ (СРБИЈА)

19:00 ДУБОЧИЦА – ОБИЛИЌ (СРБИЈА)

19:00 УБ – РАДНИЧКИ (СРБИЈА)

19:00 СЛОВАН – ТРЕБЊЕ (СЛОВЕНИЈА)

19:00 ХУЕСКА – ГРAНОЉЕРС (АСОБАЛ)

19:00 АЛПЛА – ФЕРЛАХ (АВСТРИЈА)

19:00 КРИВАЈА – КОЊУХ (БИХ)

19:00 ПЛЗЕН – МАЛОМЕРИЦЕ (ЧЕШКА)

19:00 ОВЧЕ ПОЛЕ – МЕТАЛУРГ РА (МАКЕДОНИЈА)

19:00 ДЕСПИНА – ЃОРЧЕ ПЕТРОВ (МАКЕДОНИЈА)

19:00 КРЕМС – ТИКВЕШ (ЕВРОПСКИ КУП)

19:00 РАДОВИШ – БИСИНОВ (МАКЕДОНИЈА)

20:00 КАРЛОВАЦ – ЗАГРЕБ (ХРВАТСКА)

20:30 ВАЉАДОЛИД – ЛА РИОХА (АСОБАЛ)