ДЕНЕСКА НА ТЕРЕНИТЕ: Двојна суперлигашка програма во Битола и прволигашко дерби во Велес

На денешната ракометна програма во Македонија во рамки од суперлигашката конкуренција од 7. коло ќе има три дуели.

Новото, 7. коло, започна со дуел меѓу екипите на македонскиот вицепрвак и Тиквеш, а ќе продолжи со натпреварот меѓу Еурофарм Пелистер и Прилеп.

Активен на терените ќе биде и вториот тим на македонскиот шампион и на свој терен силите ќе ги одмери со Куманово, кој во досегашниот тек од сезоната има освоено само бод.

Амбициозниот тим на Охрид ќе биде домаќин на Скопје, иако според распоредот требаше да гостува и ќе атакува на петти сезонски триумф.

Во Велес ќе има прволигашко дерби меѓу екипите на Бисинов и Металург РА, кои се без пораз досега.

Денес ќе се одиграат голем број дуели во рамки од второто коло од Европскиот Куп, во кој претставник на Македонија е екипата на Тиквеш.

Кавадарчани европската авантура ќе ја започнаат утре и пред домашната публика ќе се обидат да остварат  поволен резултат против австриски Кремс.

ДЕНЕСКА НА ТЕРЕНИТЕ:

10:30 МАЛОМЕРИЦЕ – ПРАГА (ЧЕШКА)

13:00 ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР – ПРИЛЕП (МАКЕДОНИЈА)

14:00 МОРС – ХОЛСТЕБРО (ЧЕШКА)

15:00 КОКС – БЕРН (ЕВРОПСКИ КУП)

15:00 СПОР ТОТО – БУДУЌНОСТ (ЕВРОПСКИ КУП)

15:00 AЗЕРБЕЈЏАН – ШПАНИЈА (КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЕП)

15:00 ФИНСКА – ХОЛАНДИЈА (КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЕП)

16:00 EУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР 2 – КУМАНОВО (МАКЕДОНИЈА)

16:00 ВИЉАНДИ – КРКА (ЕВРОПСКИ КУП)

16:00 ЛАЈПЦИГ – КИЛ (БУНДЕС)

16:10 ЛЕТОНИЈА – ФРАНЦИЈА (КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЕП)

17:00 ДРАЧЕВО – ТЕКСТИЛЕЦ (МАКЕДОНИЈА)

17:00 СКОПЈЕ – ОХРИД (МАКЕДОНИЈА)

17:00 ЛОВОСИЦЕ – ПРЕСОВ (ЕВРОПСКИ КУП)

17:00 СВЕИСА – БРЕГЕНЦ (ЕВРОПСКИ КУП)

17:00 ГРЦИЈА – РОМАНИЈА (КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЕП)

17:00 ВАЉАДОЛИД – КУЕНКА (АСОБАЛ)

18:00 БИСИНОВ – МЕТАЛУРГ РА (МАКЕДОНИЈА)

18:00 КАРВИНА – ФАЈВЕРС (ЕВРОПСКИ КУП)

18:00 КОЊУХ – СЛОГА (БИХ)

18:00 ЉУБИН – ПЛЗЕН (ЧЕШКА)

18:00 ВЕСПРЕМ – ДАБАС (УНГАРИЈА)

18:00 БРАГА – ПОРТО (ПОРТУГАЛИЈА)

18:00 ПАНСЕВО – КРАС (ЕВРОПСКИ КУП)

18:00ПОЛВА – ВАЛУР (ЕВРОПСКИ КУП)

18:30 САСАРИ – ОЛИМПИЈАКОС (ЕВРОПСКИ КУП)

19:00 КОПЕР – ОРМОЖ (СЛОВЕНИЈА)

19:00 ЉУБЉАНА – ГРАДЕЦ  (СЛОВЕНИЈА)

19:00 РИБНИЦА – ДОБОВА (СЛОВЕНИЈА)

19:00 ЕШ – ВИФ  (ЕВРОПСКИ КУП)

19:00 ФАСАНО – БРНО (ЕВРОПСКИ КУП)

19:00 КАЕРЈЕНГ – МОТОР (ЕВРОПСКИ КУП)

19:00 ЛИНЦ – ПАОК (ЕВРОПСКИ КУП)

20:00 НИКШИЌ – БЕРАНЕ (ЦРНА ГОРА)

20:00 БИХ – ХРВАТСКА (КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЕП)

20:15 ЦЕЛЈЕ – ГОРЕЊЕ (СЛОВЕНИЈА)

20:15 КОСОВО – ДАНСКА (КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЕП)

20:30 ПОЛСКА – АРГЕНТИНА (ПРИЈАТЕЛСКИ)