Pedro PORTELA, Norway vs Portugal, Men's EHF EURO 2024 Germany, Hamburg, Germany, 17.01.2024, Mandatory Credit © Jozo Cabraja / kolektiff

ДЕНЕСКА НА ЕП: Завршуваат натпреварите во Хамбург, решени полуфиналните дилеми

На денешната програма на Европското првенство 2024 ќе се одигра последното коло од главната фаза во втората група.

Како што е познато, од оваа група пласман во полуфиналето обезбедија репрезентациите на Данска и Шведска.

Сепак, за третото место, кое што носи борба за петто место на континенталниот собир, во игра се две репрезентации.

Тоа се Португалија и Словенија, кои денес ќе играат со Холандија, односно Данска.

ДЕНЕСКА НА ЕП:

15:30 ХОЛАНДИЈА – ПОРТУГАЛИЈА

18:00 СЛОВЕНИЈА – ДАНСКА

20:30 НОРВЕШКА – ШВЕДСКА