Париз 2024

ОИ се разликуваат од ЕП и СП – репрезентациите имаат по 14 ракометар(к)и во...

Олимписките игри се поинаков тим на големо натпреварување во споредба со ЕП и СП, кога се работи за бројот на ракометар(к)и што партиципираат. Секоја репрезентација во составот може да има по 14 ракометар(к)и, за...

Карабатиќ: Никогаш не очекував дека ќе играм Олимпијада на 40 години

Легендарниот Никола Карабатиќ, на 40 години, ќе стане првиот ракометар што играл на шест Олимписки игри, а може да биде и прв што ќе освои злато четири пати. На клупски план, Карабатиќ го одигра последниот...

Николов и Начевски се „чекираа“ во Париз

Македонски претставници на ракометните турнири на Олимпијадата ќе биде Славе Николов и Ѓорѓи Начевски. Тие судеа на дел од пријателските натпревари пред ОИ, а веќе се „чекираа“ во Париз и се во очекувања на делегирањата...

РАСПОРЕД НА ОИ 2024: 16 дена возбудувања и 76 натпревари

Од 25 јули до 11 август, Париз и Лил ќе бидат центрите на светскиот ракомет. Олимписките игри ќе донесат големи возбудувања и на машкиот и женскиот турнир, каде ќе настапат по 12 селекции. Женскиот турнир...

„Дојдовме да играме, а не да се занимаваме со олимписки туризам“

Mашката репрезентација на Германија нема да биде дел од Свеченото отворање на Олимписките игри во Париз, кое ќе се случи на 26 јули. Првиот натпревар на Германија ќе се игра на 27 јули против домаќинот...

Кореја со само една интернационалка ќе брка сензација на ОИ

Селекторот на Кореја, Хенрик Сигнел, го објави списокот на 17 ракометарки, што ќе патуваат на Олимписките игри во Париз. Шведскиот стратег смета на ракометарки од домашното првенство и на само една интернационалка - десниот бек...

Познат составот на „гаучосите“ за ОИ – ќе играат браќа Симоне, Масиел, Пизаро…

Селекторот на машката репрезентација на Аргентина, Гиљермо Милано, го објави списокот од 17 ракометари што ќе патуваат за Париз. Меѓу нив има само еден ракометар што игра во домашното првенство - левото крило Федерико Фернандез...

Стана МВП на младинското ЕП и доби повик за Олимпијада

Најкорисниот играч на младинското Европско првенство во Словенија, Петар Цикуша, ќе биде дел од составот на Шпанија на Олимписките игри во Париз. Селекторот Жорди Рибера по повредите на Жоан Кањелас и Гедеон Гвардиола, да го...

Се одиграа последните пријателски средби пред ОИ

Минатиот викенд се одиграа последните три пријателски натпревари на репрезентациите пред настапот на Олимписките игри во Париз, кои стартуваат на 25 јули. Селекцијата на Унгарија славеше против Јапонија, убедливо со 41-27. Избраниците на Чема Родригез,...

Акснер одбра за Париз – Шведска со спој на младост и искуство оди на...

Селекторот на женската репрезентација на Шведска, Томас Акснер, го објави списокот на ракометарки на кои ќе смета за Олимписките игри во Париз. Акснер има спој на младост и искуство во репрезентацијата, бидејќи тука се Јамина...

МАГАЗИН

СИТЕ

ПРВЕНСТВА

СИТЕ

ТРАНСФЕРИ

СИТЕ

СЕДМЕРЕЦ

СИТЕ