Женска лига

Металург останува без големиот борец – Јована Владева ја заврши кариерата

По официјалниот крај на сезоната, тимот на Металург остана без една од ракометарките што долго време настапуваше во Автокоманда. Станува збор за Јована Владева, позната по играта во дефанзива, а сезоната што заврши беше последна...

Јанкуловска и Милосављевиќ дадоа 25 гола, колку цел тим на ривалот

Ракометарките на Пелистер забележаа убедлив триумф во последното, 26 коло во Женската лига. Битолчанки на домашен терен прославија победа со 44-27, а победникот беше решен уште по првиот дел кога беше 23-11. Гостинките одржуваа резултатска рамнотежа...

Вардарки лесно до триумф против Ѓорче Петров за крај на сезоната

Ракометарките на Вардар немаа проблеми да стигнат до триумф на гостувањето против екипата на Ѓорче Петров од 21:46 и со тоа да ја затворат одличната сезона на втората позиција на табелата зад Куманово, но...

Куманово ја завери сезоната во Гевгелија, одигра без пораз

Ракометарките на Куманово во последното коло од Женската лига беа убедливи на гостувањето против Гевгелија со 32:25. Натпреварот беше од формален карактер бидејќи е познато дека Куманово е новиот шампион на Македонија, а екипата...

Стружанки во последниот напад за три бода против Деспина

Екипите на Стружанка и Деспина одиграа интересен натпревар во последното коло до Супер женската лига, а стружанки со голот на Ивана Затуроска дојдоа до триумф од 22:21. Во текот на целата средба владееше неизвесност и...

Металург со убедлива победа ја финишираше сезоната

Екипата на Металург во последното коло од Женската лига славеше победа над Спартак со 42:32 и ќе го чека резултатот од натпреварот помеѓу Ѓорче Петров и Вардар за конечниот распоред на табелата. Со оваа победа...

Чаир со победнички краj на сезоната

Екипата на Чаир на домашен терен беше подобра од Шампион со резултат 27:23 во последното коло од Женската лига. Ракометарките на Чаир добро го започнаа натпреварот и одржуваа контрола на самиот резултат во првите минути....

Чаир рутински до победа во Свети Николе

Ракометарките на Чаир беа подобри од екипата на Овче Поле СУ со 31:28 во рамките од 25. коло од Женската лига. Со оглед на тоа дека до крајот има уште едно коло, Чаир сезоната...

Шампион во ритам од 60 минути за победа над Пелистер

Составот на Шампион се избори за три бода на средбата против Пелистер откако стигна до победа од 26:25. Во поголемиот дел од натпреварот домашните имаа повеќе од играта. Тргнаа со водство од 2:0 и постојано...

Василева броеше до 14, Спартак без мака против Кузман Вардар

Ракометарките на Спартак прославија убедлива победа на гостувањето кај Кузман Вардар со 25-39 во натпревар од 25. коло од Женската лига. Избраничките на Велимир Мицевски уште на полувремето ги обезбедија бодовите и водеа со 11-22. Најдобри...

МАГАЗИН

СИТЕ

ПРВЕНСТВА

СИТЕ

ТРАНСФЕРИ

СИТЕ

СЕДМЕРЕЦ

СИТЕ