ВЕСТИ

Крвникот на Македонија се врати на терен

Средниот бек на Висла Плоцк и чешката репрезентација, Ондреј Здрахала, по долга пауза се врати на ракометните терени. Тој имаше повреда на коленото, долго време се рехабилитираше, но сега е подготвен за сите предизвици. Здрахала...

Вујовиќ: Изгледа дека малку се залетав, не сме сериозен клуб…

Загреб загуби од Целје со 27-30 во осмото коло од Лигата на шампионите и остана без шанси за осминафиналето во елитната конкуренција. Тренерот Веселин Вујовиќ беше бесен по лошото издание на неговите избраници. „Далеку сме...

Кралот на Норвешка ќе биде специјален гостин на Европското првенство

Репрезентацијата на Норвешка ќе има специјален гостин на отворањето на Европското првенство во Трондхајм, а тоа ќе биде Кралот Харалд. Големиот поддржувач на ракометот, Кралот Харалд ке биде на трибините на првиот натпревар на...

Нодесбо ќе игра и во петтата деценија

Трофејниот ракометар од Данска и сегашен играч на Силкеборг, Јеспер Нодесбо покрај тоа што наполни 40 години ја продолжува својата играчка кариера. Тој и наредната сезона ќе игра на пикерската позиција во шампионот на...

Берлин, Париз и Трондхајм ќе бидат домаќини на квалификациските турнири за Олимписките игри

Германија, Франција и Норвешка ја добија организацијата на турнирите за Олимписките квалификации за мажи. Земјите домаќини ги одредија градовите и арените во кои ќе се играат турнирите. Во Германија борбите за олимписки билет ќе се...

Металург преку Загреб стигна до Велење, сега е на ред да го среди Горење...

Ракометарите на Металург се адаптираат на условите во кои утре ќе треба да го одиграат дуелот против Горење, а вечерва од 18 часот и утре од 10 часот ќе имаат и два тренинзи на...

Викендов на терените низ Македонија: Еурофарм Работник во обид за победа против Савехоф

Со оглед на тоа што Вардар и Металург утре ќе гостуваат во Полска односно Словенија на меѓународна сцена останува само еден натпревар во Македонија. Еурофарм Работник ќе игра против составот на Савехоф во 8. коло...

Ѓорчепетровки сигурно против РК Алушовски

Ракометарките на Ѓорче Петров одиграа добар натпревар на домашен терен и ги зачуваа бодовите против РК Алушовски славејќи победа од 34:26. Во текот на целата средба ѓорчепетровки беа во водство, а гостинките успеаја да израмнат...

ДЕНЕСКА НА ТЕРЕНИТЕ: Загревање за новиот возбудлив викенд со многу средби од ЛШ

Меѓу средбите кои денеска ќе се одиграат низ Европа нема многу дерби дуели, но вообичаено петок е ден кога не може да се очекуваат голем број на екстра пресметки. Главното доаѓа за викенд кога се...

Загреб прикотвен на дното, капитулираше уште еднаш против Целје

Ракометарите на ППД Загреб претрпеа уште еден пораз од Целје во Лигата на шампионите овој пат на домашен терен со 27:31. Гостите од Словенија беа во предност во текот на сите 60 минути. Влегоа подобро...

МАГАЗИН

СИТЕ

ПРВЕНСТВА

СИТЕ

ТРАНСФЕРИ

СИТЕ

СЕДМЕРЕЦ

СИТЕ