Беровиќ броеше до 11, Металург Автокоманда лесно го реши Овче Поле СУ

Ракометарките на Металург Автокоманда во рамки од 19. коло од Женската лига имаа лесна задача против составот на Овче Поле СУ, триумфираа со 37:18.

Новакот со одлична игра во двете полувремина, во кои гостинките од Свети Николе немаа можност да се надигруваат против поискусниот ривал, дојдоа до убедливата победа.

Избраничките на Јулијана Дамчевска на пауза имаа 22:9, во ниту еден момент не се опуштија во вториот дел и на крај славеа со 19 гола разлика.

Одлична партија во победничката екипа имаше Таида Беровиќ, постигна 11 погодоци, сите од игра, шест додаде Исидора Котевска. Кај поразениот табор прв стрелец беше Нина Крстева со пет погодоци.

Металург Автокоманда во следното коло ќе игра со последнопласираната Гевгелија, додека Овче Поле СУ ќе се соочи со Спартак.

ПозЕкипаНПРЛБ
1ЃОРЧЕ ПЕТРОВ24231070
2МЕТАЛУРГ АВТОКОМАНДА24201361
3ЧАИР24201361
4ВАРДАР24191458
5КУМАНОВО24180654
6СТРУЖАНКА241211137
7ДЕСПИНА241011331
8ПЕЛИСТЕР 2012241011331
9СКОПЈЕ25931330
10СПАРТАК24911428
11ОВЧЕ ПОЛЕ С. У.24441616
12АСТИБО24402012
13ШАМПИОН2421217
14ГЕВГЕЛИЈА2510243