Бенфика се ослободува од ѕвездите – Јенсен се сели во Веспрем!

Екипата на Бенфика, во која настапува репрезентативецот на Македонија, Филип Талески, полека се ослободува од скапоплатените ѕвезди.

По Јуав Ламбросо и Петар Ѓорѓиќ, кој се пресели во Војводина, португалскиот клуб спогодбено го раскина договорот и со голманот од Данска, Мике Јенсен.

Данецот не чекаше многу време за нов клуб, за неговите услуги веднаш се заинтересира Веспрем и успеа да го донесе во своите редови.

Унгарскиот гигант и 27-годишниот голман се договорија на соработка со важност од две сезони.

Јенсен во вториот дел од сезоната минутажата во Веспрем ќе ја дели со Родриго Коралес и Игнасио Биоска.