Анчева погоди 16 пати, но Пелистер победнички се враќа од Штип

Тимот на Пелистер славеше на гостувањето кај Астибо во Штип со убедливи 35-22 во натпревар од 20 коло во Женската лига.

Иако за домаќинките Марија Анчева погоди 16 пати, сепак немаше голема поддршка од колешките и битолчанки лесно ги освоија трите бода.

Поведоа со 5-0, па со 7-1 и тука веќе беше јасно кој тим ќе ја однесе победата. До паузата избраничките на Адријано Котевски стигнаа до плус девет, 17-8.

Во второто полувреме следуваше само рутинско одработување на задачата, минутажа за сите ракометарки и лесна потврда на триумфот.

Најдобри стрелци во победничкиот тим беа Моника Босилковска со осум и Наталија Дишковска со седум погодоци.

Во следната рунда Пелистер е домаќин на Вардар, а Астибо гостува кај Стружанка.

ПозЕкипаНПРЛБ
1ЃОРЧЕ ПЕТРОВ24231070
2МЕТАЛУРГ АВТОКОМАНДА24201361
3ЧАИР24201361
4ВАРДАР24191458
5КУМАНОВО24180654
6СТРУЖАНКА241211137
7ДЕСПИНА241011331
8ПЕЛИСТЕР 2012241011331
9СКОПЈЕ25931330
10СПАРТАК24911428
11ОВЧЕ ПОЛЕ С. У.24441616
12АСТИБО24402012
13ШАМПИОН2421217
14ГЕВГЕЛИЈА2510243