Анчева даде 18 гола, сама го победи Шампион

Тимот на Астибо оствари втора победа по ред, откако славеше на гостински терен кај Шампион со 27-21 во четвртото коло од Женската лига.

Исто како и минатиот викенд во триумфот над Гевгелија, така и против Шампион, штипскиот тим до бодови го водеше Марија Анчева, која сега постигна 18 погодоци.

Уште од стартот на мечот, избраничките на Дејан Величков ја градеа предноста и до паузата имаа плус пет, 15-10.

Во вториот дел само ја одржуваа разликата и на крајот на заслужено се радуваа на три бода од гостувањето во Скопје. Не беше проблем ниту црвениот картон што го доби Кировска по трите исклучувања во 39 минута.

Покрај Анчева, која имаше 18 гола, а десет од седмерец, во победничкиот тим се истакна и Богоевска со пет погодоци. Кај Шампион, Димитриевска имаше осум, а Филипова седум гола.

ПозЕкипаНПРЛБ
1ЃОРЧЕ ПЕТРОВ25241073
2МЕТАЛУРГ АВТОКОМАНДА26221367
3ЧАИР24201361
4ВАРДАР25201461
5КУМАНОВО26190757
6СТРУЖАНКА251211237
7ПЕЛИСТЕР 2012241011331
8ДЕСПИНА251011431
9СКОПЈЕ25931330
10СПАРТАК24911428
11ОВЧЕ ПОЛЕ С. У.25441716
12АСТИБО25402112
13ШАМПИОН2421217
14ГЕВГЕЛИЈА2510243