Аеродром ја продолжува трката за плеј-оф – се намачи против Куманово, но ги освои бодовите

Тимот на Аеродром се врати во трка по место разигрувањето за титулата, откако на домашен терен потешко од очекувањата го победи составот на Куманово со 26-23. Гостите водеа во поголем дел од мечот, имаа и контрола, потоа беа во негатива од четири гола, но пак се вратија во игра. Кога требаше комплетно да се вратат, Аеродром погоди два пати во серија и веќе немаше ниту време, ниту сили кај кумановци за нов камбек.

Аеродром сега има 12 бодови, исто колку Струга која е четврта и која има меч помалку во Супер лигата, а тимот на Дарко Петровски ќе остане во трката за плеј-оф билет. Гостите отворија со водство со 2-0 преку Димитров и Цветковски, и до крајот на првото полувреме не ја испуштија предноста. Аеродромци израмнија на 2-2, беше и 3-3, но домашните ниту еднаш не поведоа.

Во продолжение се играше со грешки и нереализирани шутеви, но како одминуваше времето, така Куманово ја преземаше контролата на теренот и успеа да се одлепи на плус три, 7-4. Беше и 10-7, но Аеродром во финишот на полувремето успеа да се врати во натпреварот и со головите на Костов и Митревски да намали на 10-9. Сепак на паузата имаше плус два, 11-9.

Домашните на стартот на вториот дел израмнија на 11-11, потоа голманот Димитријески врза неколку одбрани и Куманово одново беше на плус три, 14-11. Аеродром во продолжение ја стегна одбраната и Павличковски беше одличен.

По 15-13 за Куманово, домашните направија комплетен пресврт и со голот на Анѓелковски поведоа за првпат во мечот, 16-15. Гостите имаа голем пад во играта и Аеродром успеа да ги казни сите грешки со лесни голови за 22-18. Останаа да се играат уште шест минути до крајот на мечот, и кумановци не се откажаа од борбата за позитивен резултат. Со серија од четири гола по ред израмнија на 22-22 и најавија возбудувања до крајот.

Но Костов од пенал и Митревски со лесен гол од контра му донесоа на Аеродром плус два, 24-22 и веќе немаше назад за Куманово. Следуваше уште една грешка на гостите, Аеродром казни и за 25-22 и потврдена победа која ги остава домашните во место за ТОП 8.

Најдобри поединци во победничкиот состав беа Костов со 12 гола и Митревски со четири, додека кај Куманово по пет пати погодија Даневски и Тасевски. Во следното коло Аеродром ќе игра на гости кај Тиквеш, додека Куманово ќе ја пречека Струга.

ПозЕкипаНПРЛБ
1АЛКАЛОИД14131040
2ОХРИД14110333
3ТИКВЕШ14110333
4СТРУГА1470721
5ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР 21460818
6АЕРОДРОМ1441913
7КУМАНОВО1412115
8СКОПЈЕ1402122