Вардар со висок пораз се враќа од Германија

|
20:14

Ракометарите на Вардар беа поразени од Мелсунген со 34:18 во натпревар од 2. коло од Лигата на Европа. Македонскиот вицепрвак, кој во првото коло беше убедлив против Валур, денеска во Германија одигра анемично.

Избраниците на Парондо го стартуваа натпреварот според посакуваното, на стартот го искористија исклучувањето на Лазаревски и по пет минути играа имаа предност од плус четири, 5:1. Фуриозниот налет на бундеслигашот беше причина тренерот Владо Недановски да побара тајм-аут.

Вардарци по советите врзаа два гола во низа, намалија на 5:3, но Мелсунген до крајот на полувремето имаше целосна резултатска контрола. Домашниот тим кон средината на првиот дел дојде до највисоките дотогаш ,,плус пет” 8:3, но  „црвено-црните“ не се предаваа. Вардарци некако успеаја да се консолидираат и намалија на 11:9 во 25 минута. Сепак, Вардар целосно потфрли во последните пет минути и дозволи ривалот да замине со 17:10 на пауза.

Мелсунген за неколку минути игра во вториот дел зголеми на 21:10 и тука беше јасно дека Вардар го очекува висок пораз. Тимот на Недановски првиот гол во вторите 30 минути го постигна во 36 минута, а реализатор беше Крсманиќ. До крајот на натпреварот домаќините ги казнуваа грешките на вардарци, постепено ја зголемуваа предноста и на крај триумфираа со 16 гола разлика.

Најефикасен кај Вардар беше Младен Крсманиќ со четири погодоци, по три постигнаа Милан Лазаревски и Ашреф Маргели, додека Мигел Еспиња имаше пет интервенции, една помалку Васил Гогов.

Вардар во 3. коло од Лигата на Европа на свој терен ќе го пречека Порто од Португалија, додека Мелсунген за следен ривал во второто по ранг европско клупско натпреварување го има исландскиот Валур.

Пред натпреварот со Порто, избраниците на Владо Недановски ќе имаат домашна задача против тимот на Куманово во 8. коло од суперлигашкото друштво.

Гледајте ВО ЖИВО, Мелсунген – Вардар, ТУКА

Висла победнички ги очекува пелистерци – го сруши Келце!

Автор: Влатко Мирчески
14:46

Следниот ривал на Еурофарм Пелистер во Лигата на шампионите, Висла Плоцк, денеска го одигра дерби дуелот со Келце во полскиот шампионат и успеа да триумфира со 29:25.

Избраниците на Талант Душебаев водеа само во воведниот дел, потоа Висла Плоцк имаше контрола на резултатот, на моменти водеше со плус четири, но како се доближуваше крајот, така стануваше сѐ поинтересно.

Во првиот дел судиите имаа многу работа, поделија вкупно 11 исклучувања. Откако беше 18:14 на полувреме за тимот на Хавиер Сабате, во вториот дел Келце даде се од себе за да се врати во игра.

На моменти намалуваше на минус еден, но секогаш кога требаше да го направи вистинскиот чекор, домаќинот не дозволуваше гостите да постигнат гол. Беше 26:25 на неколку минути пред крајот, а тимот на Сабате целосни ги казни грешките на Келце и стигна до победа, која што беше изразена со четири гола.

Висла Плоцк во 5. коло од Лигата на шампионите ќе го пречека Еурофарм Пелистер, потоа во 6. коло ќе игра со Фредериција.

🎥 „Ракометен Суарез“ – Македа го ГРИЗНА Терзиќ и доби син картон!

13:50

🎥 Генијалниот „сув лист“ на Ристовска во ТОП 5 голови на колото во ЛШ

10:33

Македонската репрезентативка Сара Ристовска игра во одлична форма на стартот на сезоната во романскиот Рапид Букурешт.

Таа постигна три гола на гостувањето кај данскиот Оденсе, каде што Рапид беше поразен со 32-24.

Еден од погодоците на македонското десно крило влезе во ТОП 5 изборот на голови на колото во Лигата на шампионите.

Покрај Ристовска, во изборот на медиа тимот на ЕХФ, се најдоа и погодоците на Робертс од Вајперс, Нестакер од Лудвигсбург, Обаидли од Никобинг и Мелер од Есбјерг.