Според распоредот на натпреварите првите средби денеска се играат во Скопје и тие се од Првата машка лига.
Програмата е доста богата иако има и голем број на одложени натпревари.
Меѓу денешниот избор покрај натпреварите од домашна сцена од двете прволигашки групи има и натпревари од Лигата на шампионите во женска конкуренција, како и средби другите европски купови.
Тука е вброен и натпреварот меѓу Наиса и Чаир кој е реванш од Европскиот куп. Јасно е дека тимот од Ниш е во голема предност, а во деби сезоната составот на Чаир ќе може да одигра уште еден натпревар и да собира искуство за следната сезона.
ДЕНЕСКА НА ТЕРЕНИТЕ
12:15ч
БОРЕЦ – АЕРОДРОМ (Македонија, Прва машка лига)
ВАРДАР НЕГОТИНО – СКОПЈЕ 2020 (Македонија, Прва машка лига)
14:00ч
ВАСТЕРАС – СКУРУ (Шведска 1, жени)
14:15ч
ХАЈД – ХОВДЕ (Шведска 1, жени)
14:30ч
ШАМПИОН – ДРАЧЕВО (Македонија, Прва машка лига)
ДЕЛЧЕВО ВАРДАР – КУМАНОВО (Македонија, Прва машка лига)
14:45ч
СТАЛ МИЛЕЦ – КАЛИШ (Полска 1)
КЕЛЦЕ – ГВАРДИЈА ОПОЛЕ (Полска 1)
15:00ч
ЖЕЛЕЗНИЧАР – РАДНИЧКИ (Србија Супер лига)
ВАРБЕРГ – АРАНАС (Шведска 1)
КУНГАЛВС – ОНЕРЕДС (Шведска 1, жени)
16:00ч
РАНДЕРС – НФХ НИК (Данска 1, жени)
ВЕНДИСЕЛ – КОПЕНХАГЕН (Данска 1, жени)
КРИМ – БИТИГХАЈМ (Лига на шампиони, жени)
РОСТОВ ДОН – МЕЦ (Лига на шампиони, жени)
ШИОФОК – ВАЦИ (Унгарија 1, жени)
ГАЈА – БРАГА (Португалија 1)
16:10ч
БЈЕРИНБРО СИЛКЕБОРГ – АЛБОРГ (Данска 1)
16:45ч
ЈЕХОНА – ПРЕСПА (Македонија, Прва машка лига)
ТЕКСТИЛЕЦ – ПАРТИЗАН 2016 (Македонија, Прва машка лига)
17:00ч
ПАРТИЗАН – ВОЈВОДИНА (Србија Супер лига)
ВИЉА ДЕ АРАНДА – ЛА РИОХА (Шпанија, Асобал)
КРЕМС – ЛИНЦ (Австрија 1)
КРИСТИЈАНШТАД – САВЕХОФ (Шведска 1, жени)
ТУН – ФАДИ ВИНТЕРТУР (Швајцарија 1)
17:30ч
ЦЕЛЈЕ – ГОРЕЊЕ (Словенија 1)
БРЕГЕНЦ – ФЕРЛАХ (Австрија 1)
18:00ч
БЕНИДОРМ – ГВАДАЛАХАРА (Шпанија, Асобал)
ЃЕР – РАМНИЦУ ВЛЧЕА (Лига на шампиони, жени)
ПАРИЗ 92 – МИХАЛОВЦЕ (Лига на Европа, жени)
ИСТОГУ – ВУШТРИНА (Европски куп, жени)
ЃЕНЃЕШ – ВЕСПРЕМ (Унгарија 1)
БЕНФИКА – ПОВОА (Португалија 1)
РЕДБЕРГСЛИД – ХАЛБИ (Шведска 1)
18:05ч
ХИПО – МОЛДЕ (Лига на Европа, жени)
18:30ч
СИНФИН – АТЛ. ВАЉАДОЛИД (Шпанија, Асобал)
АЛАВАРИУМ – ГРАЊОЛЕРС (Европски куп, жени)
МЕСТРИНО – М. НУК (Европски куп, жени)
НАИСА – ЧАИР (Европски куп, жени)
19:00ч
БЈЕЛОВАР – ПОРЕЧ (Хрватска, Премиер лига)
СЕСВЕТЕ – ДУБРОВНИК (Хрватска, Премиер лига)
УМАГ – ДУБРАВА (Хрватска, Премиер лига)
ЗАМЕТ – ВАРАЖДИН (Хрватска, Премиер лига)
ГОРЕЊЕ – Ј. ОРМОЖ (Словенија 1)
ДУБОЧИЦА – ПРОЛЕТЕР (Србија Супер лига)
РУДАР КОСТОЛАЦ – ЦРВЕНА ЗВЕЗДА (Србија Супер лига)
ШАМОТ – ОБИЛИЌ (Србија Супер лига)
СПАРТАК ВОЈПУТ – КИКИНДА (Србија Супер лига)
АКВА САНТАС – АВАНКА (Португалија 1)
БОАВИСТА – МАЈА ИСМАИ (Португалија 1)
БЕРН – КАДЕТЕН (Швајцарија 1)
КИЧЕВО 2020 – РИНИА М (Македонија, Прва машка лига)
МАКЕДОНИЈА ЃП – МЕТАЛУРГ РА (Македонија, Прва машка лига)
19:30ч
ДИНАМО ПАНЧЕВО – ЦРВЕНКА (Србија Супер лига)
ТИРОЛ – АОН ФИВЕРС (Австрија 1)
20:00ч
НОВИ ПАЗАР – МЕТАЛОПЛАСТИКА (Србија Супер лига)
20:30ч
ИВРИ – ПСЖ (Франција 1)
МЕЛЗУНГЕН – МИНДЕН (Германија Бундес лига)
23:00ч
ХОРТА – МАДЕИРА (Португалија 1)