13 гола на Гичева недоволни, Скопје се израдува на осма сезонска победа

Ракометарките на Скопје на свој терен славеа над Деспина со 31:30 во натпревар од 20. коло во Женската лига.

Скопје со новите освоени бодови останува во игра за 6. позиција на табелата, моментално се наоѓа на 8. позиција со 26 бодови, додека прилепчанки засега остануваат на деветтото место со 19 бодови на свое конто.

Составот предводен од Радуловиќ и Будимир иако во најголемиот дел од натпреварот беше во предност, на полувреме имаше плус седум, 20:13, сепак направи од готово-вересија, дозволувајќи гостинот да се надева на нерешено.

Освен изедначената игра во воведниот дел, се останато мина во знакот на домашниот тим. Вистинска бркотница на теренот настана во последните десет минути кога гостинскиот тим најави камбек.

По предноста на Скопје од 30:25, гостинките намалија на 30:29 и го направија натпреварот неизвесен. Тимот на Скопје последниот гол на дуелот го постигна во 55 минута, гостинките на дваесетина секунди пред финишот се доближија на минус еден, 31:30, но Скопје паметно ги искористи последните петнаесетина секунди за осма сезонска победа.

Најефикасна на натпреварот беше ракометарката на Деспина, искусната Мери Гичева, која постигна 13 погодоци. Во победничката екипа се истакна Наталија Максимовска со осум погодоци, шест имаше Росана Павлова.

ПозЕкипаНПРЛБ
1ЃОРЧЕ ПЕТРОВ24231070
2МЕТАЛУРГ АВТОКОМАНДА24201361
3ЧАИР24201361
4ВАРДАР24191458
5КУМАНОВО24180654
6СТРУЖАНКА241211137
7ДЕСПИНА241011331
8ПЕЛИСТЕР 2012241011331
9СКОПЈЕ25931330
10СПАРТАК24911428
11ОВЧЕ ПОЛЕ С. У.24441616
12АСТИБО24402012
13ШАМПИОН2421217
14ГЕВГЕЛИЈА2510243