🎥 Ѓорче Петров ја посочи клучната ситуација каде судиите директно влијаеа на конечниот резултат

Македонскиот женски шампион Ѓорче Петров реагираше на арбитражата на дербито против Металург Автокоманда од 16 рунда во Женската лига, што заврши со реми, 25-25. Од шампионот објавија видео во кое се гледа спорна ситуација после која следува постигнување на голот за израмнување. Но, исто така тврдат и дека и последниот гол на Металург не е постигнат во регуларното време.

Тимот од Ѓорче Петров тврдат дека последниот напад на Металург Автокоманда не е изведен според правилата на ракометната игра, и тоа морало да биде санкционирано од судиите. Тоа и дало предност на противничката ракометарка побрзо да стигне до голот, а потоа и да реализира.

За управата на шампионот, и последниот гол за реми во последната секунда постигнат од страна на Марија Гугуљанова е постигнат после истекот н арегуларните 60 минути.

Судиите на овој натпревар, Рубинчо Седлоски и Горан Ангелески, гледаа снимка од последниот погодок, но на крајот на утврдија дека е постигнат пред да истече времето, односно во регуларните 60 минути. Гледањето на снимката траеше речиси 10 минути, заедно со притисоците од двете страни и „висењето на глава“ на двете кипи додека тие го гледаат видеото и последната ситуација.

Еве ја целата реакција на Ѓорче Петров и видеото каде е спорниот момент при изведување на удар од центар.