Чаир имаше повеќе расположени ракометарки, го доби дерби дуелот во Прилеп

Во интересен натпревар кој денеска се одигра во Прилеп, ракометарките на Чаир успеаја со пресврт да се изборат за три бода против составот на Деспина и да се вратат дома со три бода. На тој начин после две загубени дерби средби дојдоа до триумф од 24:23.

Деспина го доби првото полувреме од овој дуел. После надигрување до средината од првиот дел од средбата дојде до прва праденост од три гола за еден од тимовите. При 7:7 следуваше 3:0 за Деспина и убава предност, која беше загубена до крајот на првото полувреме. Последен пат три разлика беше при 13:10, а потоа гостинките израмнија и при игра гол за гол до крајот на полувремето се дојде до 15:14 пред заминувањето на одмор.

Вторите 30 минути почнаа да покажуваат кој тим е поблизу до триумф. Гостинките почнаа да ја преземаат контролата и тие стигнаа до плус три. Оваа разлика ја одржуваа речиси до крајот. Имаа 24:21 во 58. минута, па потоа следуваа уште два гола од домашните, но недоволно за бодови.

Со ова Чаир почна да се буди и да покажува дека ќе биде на повисоко ниво како ќе одминува времето така што се очекуваат подобри игри во продолжението од сезоната.

Инаку, Анастасија Николовска со седум и Марија Николовска со шест гола беа најефикасни. Петпати погодија Арљинда Динарица и Ана Марија Божиновска. Во Деспина убедливо најефикасна со осум гола беше Тамара Седлоска, додека четири имаше Мери Конеска.