Трпевска броеше до 11, Вардар покажа моќ против Ѓорче Петров

Ракометарките на Вардар забележаа нова победа во 8. коло од Женската лига откако на домашен терен во салата Јане Сандански ја совладаа екипата на Ѓорче Петров со убедливи 37:30.

Првото полувреме беше максимално израмнето, екипите го менуваа водството и имаа само по минимална предност, а резултатот најчесто беше нерешен. Така се замина и на пауза со израмнет резултат, после 30 минути игра беше 16:16.

Вардарки имаа добар почеток на второто полувреме и почнаа да градат предност. Ѓорче Петров тешко стигнуваше до добра позиција за гол и имаше проблеми со реализација. Првиот гол во продолжението го постигнаа после пет минути игра, а тоа го искористи Вардар и создаде предност од четири гола.

Дуелот продолжи со игра гол за гол во следните десетина минути, а веќе во 45. минута Трпевска за првпат донесе пет гола позитива за Вардар. Вардарки продолжија во ист ритам и само ја зголемуваа предноста. Беа казнувани сите грешки и безидејната игра во нападот на гостинките со лесни голови од контранапад. Во 56. миунта стигнаа и до двоцифрена разлика и забележаа убедлива победа.

Најефикасна во составот на Вардар беше Ивона Трпевска со 11 гола, седум постигна Ангела Костовиќ, а шест пати погоди Бојана Диневска. Во екипата на Ѓорче Петров најдобра беше Ангела Јанкуловска со десет гола, а пет постигна Симона Василева.