Томовски го држеше Вардар во игра за победа во Елверум, на крајот спаси бод

Екипата на Вардар се враќа од гостувањето во Норвешка со еден бод од првиот натпревар во новата сезона откако денеска одигра нерешено со 27:27. Мартин Томовски беше играчот кој покажа дека е одлично засилување и со 15 одбрани помогна да се освои овој бод иако неговата игра беше клучна за Вардар постојано да биде во игра и за победа.

Од почетокот на средбата тргна надигрувањето на ракометарите на Вардар и Елверум. Домашните отворија со подобра одбрана, расположен голман и 2:0. Сепак, и Вардар имаше што да покаже бидејќи Томовски врати со интервенции и израмни на 2:2.

Оттука тргна најавата за интересен натпревар во кој нијанси ќе решаваат. Вардарци полека ја преземаа иницијативата. Вујовиќ ја бараше поставата и се чини дека после исклучувањето на Моралес и влагањето на игра на Кевин Њокас дојде до спојување на коцките и резултат кој даваше гаранција за интересно продолжение на средбата.

Вардарци почнаа го преземаат водството и извесно време беа на плус два. Во 22. минута дојдоа до 11:8, а веднаш потоа и до 12:8. Овие четири гола даваа надеж за убаво продолжение на средбата, но се чини дека играњето со 7 на 6 придонесе за Вардар да влезе во период на мала криза и грешки при што домаќинот успеа да казни, па на одмор се замина со 13:13.

Вториот период почна одново со криза. Елверум набрзина стигна до 16:13, а првиот гол за Вардар одново беше после пет минути игра. Десетина минути се бараше приклучок, па во 41. минута се обезбеди нерешен резултат и 18:18. Тука средбата влезе во игра гол за гол и постојано следуваше гол како одговор на погодоците на некој од тимовите. Имаше и неколку минути во кои се менуваа во водство.

Одбраната беше клучот и секоја топка беше максимално важна. Мораше да се одигра силно и квалитетно. И двете екипи одново имаа грешки во завршницата, па беше јасно дека ќе решава една топка.

На околу 40 секунди до крајот Вардар доби можност за напад за победа при 27:27, но Гаџа реши да оди на финта и шут од шест метри. Сепак, биеше покрај голот, а за домашните остана време за напад. Во последниот напад и Елверум не успеа откако Томовски го одбрани последниот удар за конечни 27:27.