Тиквеш и Еурофарм Пелистер 2 „режираа“ невиден трилер во Кавадарци – на крај освоија по бод

Ракометарите на Тиквеш во 2. коло не успеаја да ја оставарат првата победа во плеј-офот откако на домашен терен во салата „Јасмин“ во Кавадарци одиграа нерешено со екипата на Еурофарм Пелистер 2, 31:31.

Натпрварот започна доста израмнето, двете екипи имаа предност во почетните минути но тоа беше само минимално. Уште во 3. минута Тиквеш остана без Никола Стефановиќ во тимот кој се повреди после еден судар со противнички играч и го заврши многу рано натпреварот.

Во продолжение до крај на првиот дуел продолжи борбената и максимално израмнета игра. Ниту еден од тимовите не успеваше да се одлепи на повисока позитива, а нерешено беше и после 30 минути игра, 16:16.

На почетокот на вториот дел Еурофарм Пелистер 2 стигна до три гола предност, но Тиквеш не дозволи противникот да побегне на недостижно водство. Тиквеш успеа да возврати, со серија од четири гола го презема водството и во поледните десет минути влезе до предност од 26:24.

Еурофарм Пелистер 2 направи уште еден пресврт и во финишот беше многу блиску до победата. Гостите имаа два предност и напад со кој можеа да ја потврдат победата но не реализираа што го искористи Тиквеш. Во последните моменти постигнаа два гола и израмнија, Еурфарм Пелистер 2 имаше уште една шанса од седмерец да стигне до победата, но и него не го реализираа па натпреварот заврши без победник.

Најефикасен во составот на Тиквеш беше Дарко Кондев со 11 погодоци, додека осум постигна Страхиња Симиќ. Во тимот на Еурофарм Пелистер 2 се истакна Емилијан Ѓорговски со девет гола.