Убедлив пораз од Србија, Македонија ќе игра за избегнување на „фенерот“

Женската младинска репрезентација на Македонија загуби по петти пат на Европското првенство во Романија, овојпат убедливо од селекцијата на Србија со 11 погодоци разлика, 30-19.

Србинките отворија со 7-1 и потоа беше тешко да се брка резултат. Нападот немаше идеја, се одеше на индивидуални акции, а противникот ги казнуваше сите грешки со лесни погодоци.

Стручниот штаб се обидуваше со промена на бековите, но ништо не функционираше во играта, а овојпат изостана и поддршката од голманите. До крајот на полувремето Србија ги задржа шесте голови предност, 14-8.

Вториот дел беше само формално одработување на задачата, шанса за настап добија и оние со помала минутажа на овој континентален собир, но немаше никаква закана за водството на Србија.

Најдобри стрелци во македонската селекција беа Нестороска со пет, Ризоска со четири и Стефаноска со три гола. За нашата репрезентација следуваат натпревари за пласман од 13 до 16 место в петок и сабота против Исланд и Хрватска.