Струга славеше кај Радовиш и го остави на дното во плеј-аутот

Ракометарите на Струга немаа тешка задача на гостувањето кај Радовиш каде што остварија сигурна победа од 22:28 во 8. коло од плеј-аут конкуренцијата во Супер лигата.

Струга имаше целосна контрола на играта и резултатот и победата во ниту еден момент не беше доведена во прашање. После почетните 1:4, гостите многу брзо стигнаа до сигурна предност од 4:11. До крај на првиот дел Радовиш намали и на полувреме беше 9:12.

На почетокот на второто полувреме домаќините намалија на 13:14, но тоа беше сè што сторија. Веднаш Струга се врати на безбедна разлика и рутински одигра до крај за конечен триумф.

Најефикасни во тимот на Радовиш со по три гола беа Каковски, Органџиев, Трајчевски и Трајанов. Во победничкиот тим на Струга прв стрелец беше Жарко Бајрактаревиќ со седум гола, Славе Јанковски постигна шест.