Скопје го слави првиот триумф во плејаутот со гол во последни секунди против Прилеп

Екипите на Скопје се израдува на првата победа во плејаутот, и тоа со гол на Александар Василевски во последните секунди од натпреварот, против Прилеп, 23-22. Со оваа победа Скопје е на третото место со 4 бода, еден повеќе од Прилеп.

Целиот тек на средбата најавуваше дека ќе има изнтересна завршница, можеби и драма, што и се случи. Ниту еден тим не успеа да направи резултатска предност кој би им донело помирна завршница на средбата. Најчесто се играше „гол за гол“, иако Скопје во првото полувреме, а Прилеп во второто имаа предност од „плус 2“

Прилеп добро започна и отвори со 0-2 но Скопје возврати со серија од четири гола и го презема водството, на 4-2. Скопје најчесто имаше водство, а во замата завршница Прилеп направи пресврт и на одмор замина со предност од 11-10.

Во продолжението Прилеп имаше предност најчесто од два гола, но Скопје не се предаваше и постојно правеше обиди да стигне до ново водство. Во завршните минути се влезе израмнето со игра гол за гол, а победата на Скопје ја донесе Александар Василевски кој со удар од деве на истекот на времето го постигна победничкиот гол.

Најефикасен во тимот на Скопје беше Василевски со пет погодоци, додека по четири постигнаа Мишевски и Киселовски. Во екипата на Прилеп прв стрелец со седум гола беше Марио Гичев, а шест гола постигна Давор Шокоски.

Во следното коло на 3 април Прилеп го пречекува Пролет, а Скопје дури на 10 април е гостува кај Радовиш.