ПСЖ го потврди четвртфиналето – Висла останува во трка по елиминациите

Тимот на ПСЖ со гостински триумф, 11. сезонава го потврди играњето во четвртфиналето на ЕХФ лигата на шампионите по победата над Висла Плоцк од 32-26 (16-14) во претпоследното 13. коло од групната фаза. Французите се зацврстијаа првото место на табелата на едно коло до крај на регуларниот дел од групната фаза, а Висла остана на претпоследното место.

Така “светците“ ќе го прескокнат играњето во осминафиналето и директно ќе играат во четрвтфиналето, но полскиот тим во последното коло има шанса да се избори за осминафиналето. Висла гостува кај Порто на 2 март и ќе им треба победа за Полјаците да се искачат на 6. место што води во осминафиналетот. Но, покрај триумф ќе мора да чекаат и пораз на ППД Загреб на гости на ГОГ Гудме. Меѓу ППД загреб и Висла ќе се бара последниот патник за осминафиналето.

На дуелот во Полска меѓу Висла и ПСЖ, гостите го направија „победничкиот исчекор“ на почетоко на второто полувреме кога во 42 минута поведоа со 22-17. Тоа беше период во кој беше скршен отпорот на домашните ракометари.

Дотогаш Полјаците имаа надежи за останување во игра за бодови. Така и тргнаа, на почетокот на мечот имаа водство, дури и „плус 2“ (9-7). Но, ПСЖ не само што брзо израмни, туку од тој момент и тргнаа нивната офанзира, па брзо зголемија и на 11-9. Намалија ракометарите на Висла неколкупати на гол разлика, ама не можеа да израмнат, па „сините“ заминаа на одмор со предност од 16-14.

Гостите одигра одлична одбрана во која добро бранеа, а притоа и не ја минаа границата на дозволеното. Единствено Криштопанс во вториот дел при резултат 23-18 доби едно исклучување од 2 минути покажувајќи колку добир биле во одбрана.

Кога ПСЖ првпат ја мина границата од „плус 5“ во второто полувреме потоа се им беше полесно. Ја одржуваа таа разлика, па и ја зголемуваа. На пет минути до крај на средбата ПСЖ веќе водеше со 29-21 како најава за нов триумф. До крајот само се намали разликата на 6 гола во корист на Французите, и ПСЖ победи со 32-26.

Кај ПСЖ со 6 гола најефикасен беше Камил Шипжак, а по 5 гола дадоа Адама Кеита, Даинис Криштопанс, Фееран Соле. Во тимот на Висла најпрецизне беше Димитри Житников со 8 гола.