Пролет во вториот дел го скрши отпорот на Прилеп

Ракометарите на Пролет остварија сигурна победа во 8. коло од плеј-аутот во Супер лигата откако на домашен терен го совладаа тимот на Прилеп со 27:24 и со овој триумф остануваат на врвот на табелта.

Прилеп добро го отвори натпреварот и го имаше почетното водство, беше 1:3 а потоа и 6:2. Гостите одржуваа водство сè до завршницата на првиот дел кога Пролет успеа да стигне до израмнување, а така беше и на полувреме 11:11.

Веднаш на почетокот на второто полувремe Пролет ја направи клучната разлика, со два гола на Џонов и еден на Аларов домаќинот водеше 14:11 во 35. минута. Во продолжение предноста растеше и достигна највисоки седум гола во 45. минута кога беше 22:15.

Прилеп влезе во добар период и возврати со серија од пет гола и во 49. минута се доближи на минус два 22:20. До крај на натпреварот Пролет успеа да ја исконтролира играта и да го приведе натпеварот до сигурна победа.

Најефикасни во тимот на Пролет беа Иван Џонов со девет гола и Жарко Пејовиќ кој посигна четири погодоци. Во составот на Прилеп се истакна Марко Трајковски со седум гола, додека по пет постигнаа Давор Шокоски и Реваз Чантурија.