Прилеп гази цврсто, дома не раздава бодови

Прилепчани продолжуваат со одличните игри во Првата машка лига во Групата 1, каде што дојдоа до нов триумф, овој пат на домашен терен против составот на Куманово со 36:30.

Прилеп го реши победникот уште во првото полувреме кога водеше со шест гола разлика. Предноста беше направена во завршните минути пред заминувањето на одмор и во овој период кумановци го загубија здивот. Гостите беа одлични на почетокот, но потоа веќе не можеа да следат.

После 13:12 во последните минути од првото полувреме Прилеп со 5:0 си обезбеди сигурни плус шест за на пауза.

На почетокот на второто полувреме домашните стигнаа и до плус десет гола и рано успеаја да го решат победникот на оваа пресметка. Тоа овозможи во последните минути од средбата да се одигра смирено и без поголеми проблеми да се дојде до победа.

ПРИЛЕП – КУМАНОВО         36:30 (18:12)

Сала: Р. Р. Ричко во Прилеп. Гледачи: 300. Судии: Александар Марковски и Иван Илиевски од Битола. Делегат: Саше Јанкуловски од Битола.

ПРИЛЕП: Ивчевски, Ангелески, Христоски, Дукоски 3, Вренцоски, Пајкоски 12, Бикоски 9, Трајкоски 1, Христоски, Попов 5, Бурчески, Конески, Карафилоски, Јанески 6, Дебрешлиоски.

Седмерци: 4/5, Исклучувања: 10 мин.

КУМАНОВО: Кимевски, Божиновски, Кузмановски 4, Цветковски 3, Петрушевски, Ацевски, Стошиќ 4, Стојковски 1, Стојмановски, Миладиновски 4, Тасевски8, Спасиќ 6.

Седмерци: 4/6, Исклучувања: 16 мин.