Победнички крај на годината за Еурофарм Пелистер, Радовиш остана прикотвен на дното

Ракометарите на Еурофарм Пелистер остварија лесна победа во 16. коло од Супер лигата на гостувањето кај Радовиш со 34:25 и годината ја завршија победнички додека противникот остана на дното на табелата.

Фаворитот на натпреварот немаше никакви проблеми да ја оправда улогата. Радовиш го имаше само почетното водство од 3:1, но потоа сè беше во знакот на избраниците на Жељко Бабиќ. Брзо израмнија на 3:3 и со неколку брзи погодоци го преземаа водството.

Еурофарм Пелистер без многу напор го зголемуваше водството, Костески погодуваше од контра, а Граџан беше сигурен реализатор на нападите од линијата за шест метри. До крајот на првото полувреме гостите веќе ја обезбедија победата и водеа со 19:12.

Второто полувреме Еурофарм Пелистер го одигра мирно и со лесна реалиација го водеше натпреварот кон победа. Радовиш немаше сили за поголем отпор на големиот фаворит и на крајот забележа двоцифрен висок пораз.

Со оваа победа од 34:25 тимот на Еурофарм Пелистер остана со ист број на бодови како и Вардар, но засега „црвено-црните“ се во предност, само поради меѓусебниот дуел.

17 декември 2021
25 - 34

17 декември 2021 20:48 REГУЛАРЕН ДЕЛ | ПЛЕЈ ОФ СУПЕРЛИГА 2021/2022 17.12.2021 60'