Охрид испушти сензација – Вардар се потеше 60 минути за победа во „Билјанини извори“

Ракометарите на Вардар продолжуваат со победите во Супер лигата и во 3. коло на гостувањето во Охрид забележаа нова со што освоија и нови три бода откако славеа со 31:29. Сепак, оваа победа не беше така лесна и ракометарите на шампионот мораа добро да се испотат.

Натпреварот почна израмнето и така беше до 4:4. Потоа следуваше серија на Вардар за прво поголемо водство 8:4. Меѓутоа, Охрид не се предаде тука и врати со иста серија од четири гола за ново израмнување.

Продолжи играта со добри периоди на двете екипи. Вардар повторно се одлепи на три предност, а до крајот на првиот дел избраниците на Веселин Вујовиќ успеаја да се одржат во позитива и по 30 минута имаа 15:11.

Охрид не се предаваше, а тимот на Раде Стојановиќ постојано беше во два или три гола негатива и беше закана по предноста на Вардар. На десет минути до крај Охрид намали на минус еден, 24:25. До крај искусниот тим на Вардар не дозволи пресврт и успеа да се избори за триумф, но многу потешко од сите очекувања.

19 септември 2021
29 - 31

19 септември 2021 19:18 REГУЛАРЕН ДЕЛ | ПЛЕЈ ОФ СУПЕРЛИГА 2021/2022 19.09.2021 60'