Охрид издржа едно полувреме во Битола, Еурофарм Пелистер слави нов суперлигашки триумф

Ракометарите на Еурофарм Пелистер ја забележаа првата победа на официјални натпревари во 2022 година. Битолчани триумфираа против Охрид со 34-25 со одлично издание во вториот дел од натпреварот од 17 коло во суперлигашкото друштво.

Охрид водеше со 1-3 на стартот, но домаќините набрзија израмнија на 3-3. Во продолжение од мечот се играше гол за гол, а битолчани никако не можеа да се одлепат на водство од два гола.

Тоа им успеа во финишот на полувремето, кога стигнаа до 14-12 со голот на Мараш, а потоа беше и 16-13. До крајот на првиот дел охриѓани намалија на 16-14 со голот на Манасков.

Клучен период на мечот беше стартот на второто полувреме. Божиќ Павлетиќ и Граџан погодија четири пати за четири минути и веќе веше 20-14 за битолчани, па Раде Стојановиќ мораше да бара тајм-аут.

Сепак немаше големи промени во играта на Охрид, продолжи кризата во нападот, а избраниците на Жељко Бабиќ ја зголемија предноста на плус седум, 23-16 во 40. минута од натпреварот и немаше назад за гостите.

Финишот беше шанса за оние со помала минутажа да ги покажат своите квалитети, но домашните и покрај тоа успеаја рутински да го довршат натпреварот и да продолжат во победнички стил таму каде што застанаа во есенскиот дел од Суперлигата.

Најдобри стрелци кај Еурофарм Пелистер беа Божиќ Павлетиќ со осум и Јосип Периќ со шест гола, додека кај Охрид се истакнаа Додиќ со шест и Кривокапиќ со пет погодоци. Битолчани веќе утре му гостуваат на Скопје во рамките на 18 коло од Суперлигата.

3 февруари 2022
34 - 25

3 февруари 2022 19:09 REГУЛАРЕН ДЕЛ | ПЛЕЈ ОФ СУПЕРЛИГА 2021/2022 03.02.2022 60'