Куманово како на тренинг триумфираше лесно против Овче Поле СУ

Ракометарките на Куманово ја забележаа четвртата победа во четвртиот натпревар во рамки на Женската лига.

Куманово на домашен терен ги освои бодовите со доминантна игра и убедлива победа против Овче Поле Славјански Универзитет со 49:18.

Победникот беше познат уште во почетната фаза од натпреварот. Куманово отвори со 3:0, а потоа беше и 10:4. Следуваше фантастичен период на домашната екипа која направи серија 13:0 и на полувреме замина со предност од 28:7.

Второто полувреме кумановки го одиграа рутински. Тренерот Ненад Краљевски ја подели минутажата на сите ракометарки и сите се запишаа во листата на стрелците. Овче Поле СУ немаше никакви шанси против кандидатот за највисок пласман.

Најефикасни во составот на Куманово беа Трајковиќ и Кипријановска со по осум погодоци, а Боризовска постигна шест гола. Во екипата на Овче Поле СУ најмногу се истакна Елена Вучевска со шест гола.