Конечно: ПИК Сегед го победи Веспрем во петтиот обид сезонава!

Унгарскиот првак ПИК Сегед во петтиот обид оваа сезона конечно прослави победа над големиот ривал Веспрем.

По поразот во првенството, во финалето на Купот и двата во Лигата на шампионите, ПИК Сегед го најде рецептот и славеше со 30-28 на домашен терен.

Веспрем водеше со 10-8, но голманот Миклер влезе во серија и неговите соиграчи реализираа шест пати по ред за 14-10. До крајот на полувремето момците на Момир Илиќ намали на 18-17.

Во второто полувреме најчесто се играше гол за гол, до 26-26, кога имаше да се играат уште шест минути до крајот. Рошта и Бомбач донесоа 29-27, но Ремили намали на минус еден.

Тогаш имаше 45 секунди до крајот, домашните имаа тајм-аут, нивниот напад потоа беше пасивен, сепак Гарсијандиа стрелаше во голот на Цупара за 30-28 и голема победа.

Сега ПИК Сегед има 42 бода на првото место и ако победи на сите мечеви таму и ќе остане, а Веспрем има 39 но и меч помалку. Сепак првото место ќе му донесе на ПИК Сегед шанса евентуалната мајсторка во финалната серија да ја игра дома.