Келце го нокаутира Веспрем

Полскиот шампион Келце по поразот од Динамо Букурешт во првото коло, се врати на победничките патеки во Лигата на шампионите.

Избраниците на Талант Душебаев го совладаа Веспрем со 32-29. Си го фатија редот уште од стартот, 4-1, па 7-2, 10-4…Кога беше 15-9 во финишот на полувреме, Каралек доби црвен картон, но ниту тоа не беше пречка за домашните, па на пауза заминаа со плус пет, 17-12.

По десетина минути игра во второто полувреме, Гудјонсен донесе одново плус седум, 22-15. Во финишот Веспрем преку Манасков успеа да намали на минус три, но немаше време за нешто повеќе. Гостите направија уште неколку грешки во серија и Келце го потврди високиот триумф.

Најдобри стрелци кај Келце беа Душебаев со седум и Морито со шест гола, додека кај Веспрем се истакна Ненадиќ со девет, а Манасков даде три погодоци.