И Металург се израдува на бодови, ја совлада Струга

Екипата на Металург после четири порази конечно дојде до победа и мрдна од мртва точка откако денеска дојде до победа од 27:22 против Струга на домашен терен во 5. коло од Супер машката лига.

Составот на Металург имаше игра во која постојано беше во предост и не дозволуваше противникот да парира. После неколку минути на стартот во кои имаше игра во која и стружани парираа следуваше игра во која после 3:4 домашните направија 3:0 и го презедоа водството.

Контролата на играта и предноста овозможи металурзите да ја зголемат предноста и да дојдат до резултат со кој можат мирно да продолжат. На полувреме Металург имаше 14:10, а потоа стигна и до плус осум, 23:15.

Овие осум гола дадоа шанса за сигурен финиш и победа на овој дуел. До крајот на средбата Металург контролираше и конечно ракометарите на овој тим се израдуваа на победа.

3 октомври 2021
27 - 22

3 октомври 2021 20:27 REГУЛАРЕН ДЕЛ | ПЛЕЈ ОФ СУПЕРЛИГА 2021/2022 03.10.2021 60'