Драма во Бутел – домаќините трепереа до последен момент, но освоија цел плен против Тиквеш

Ракометарите на Бутел Скопје се вратија на победничките патеки, откако по поразот во Битола од Еурофарм Пелистер 2, на домашен терен го победија незгодниот Тиквеш од Кавдарци со 22-21.

Домашните отворија со 3-1, но следуваа потоа беиздејни напади на домашните, голманот Стојаноски одбрани неколку удари и кавадарчани направија комплетен пресврт, 3-6.

Беше и 5-8 за Тиквеш, но полека почна да попушта концентрацијата кај гостите, па бутелци повторно ја преземаа контролата на теренот и поведоа со 9-8. Беше 10-10, но Пулјизовиќ со гол од пенал и Ѓоргиевски донесоа плус два за Бутел на паузата, 12-10.

Во второто полувреме Бутел поведе и со плус четири, 15-11, па 17-13, но гостите не се откажуваа од борбата за камбек, иако Чаневски им запре два пенали. Намалија на минус два, 19-17, имаа и напад, но не го искористија, па Мајиќ донесе 20-17.

Во последните пет минути се влезе со 21-20, а тоа беше најава за возбудувања во финишот. Пулјизовиќ од пенал зголеми на 22-20, а Темелкоски погоди за 22-21 на две минути до крај.

Гостите имаа напад за реми, но погрешија, за Бутел останаа уште триесетина секунди. И тие не погодија, но времето истече и мечот заврши 22-21.

19 септември 2021
22 - 21

19 септември 2021 20:15 REГУЛАРЕН ДЕЛ | ПЛЕЈ ОФ СУПЕРЛИГА 2021/2022 19.09.2021 60'