Десподовска игра во животна форма, му донесе нов триумф на Кобержице

Македонската интернационалка Зорица Десподовска која настапува во првенството на Полска за тимот на Кобержице, уште еднаш беше најдобра за својот тим и го предводеше до победа на гостувањето кај Лублин со 22:23.

Таа беше стрелец на пет погодоци, а особено добро издание имаше во првото полувреме кога постигна четири гола.

Првиот дел беше многу израмнет, со цврста игра и малку голови, после 30 минути игра беше израмнето 9:9. Во продолжението Кобержице успеа да се избори за триумф над ривалот кој е едно место пред нив на табелата.

И покрај победата тимот на Десподовска останува на третото место со големо заостанување зад Лублин и водечкиот Заглебје кој може да биде најзадоволен од поразот на ривалот за титулата.