Висла го направи финишот драматичен, но Келце слави во полското дерби

Тимот на Келце по поразот од Порто во Лигата на шампионите, се врати на победничките патеки, откако во полскиот шампионат го доби дерби дуелот со Висла Плоцк 27-26.

Беше нерешено на стартот до 4-4, а потоа домаќинот си го фати редот. Избраниците на Талант Душебаев водеа со два до три гола разлика во првиот дел и на пауза се замина со 14-11. Во второто полувреме Висла успеа да намали во неколку наврати на минус еден, но кога требаше да се врати комплетно во мечот, правеше грешки, а тоа Келце го казнуваше.

Во последните десетина минути беше 26-21, домаќините некако се опуштија, па Сердио, Михиќ и Дашек погодија за 26-25. Во следниот напад стрелаше Каралек за 27-25 со беше клучен гол за триумфот, а Косоротов во последната секунда од возбудливиот натпревар ги постави конечните 27-26.

Најдобри стрелеци кај домашниот тим беше Наи со девет гола, а по пет постигнаа Каралек и Сичко, додека голманот Вулф имаше 11 интервенции. Кај Висла се истакна Сердио со шест погодоци. Овој натпревар го судеше македонската двојка Ѓорѓи Начевски и Славе Николов.

Келце сега има 13 победи на 13 натпревар и 39 бода, додека Висла Плоцк е на второто место со еден пораз и 36 бода. Плоцк ќе има убава шанса на пролетниот двобој да ја надополни негативата од овој меч, ако се претпостави дека двете екипи ќе победат на сите други средби и меѓусебниот дуел ќе решава за шампионската титула.