📷 Духот на ЖРК Вардар сѐ уште “живее”во Будимпешта

Денеска е завршниот ден на Ф4 турнирот од Лигата на шампионите кај дамите. Во финалето ќе играат екипите на Ѓер и Битигхјам, кои во полуфиналето беа подобри од Есбјерг, односно Мец.

Од сезона 2023/24 кога започна да се одржува Ф4 турнирот кај дамите, завршницата во европската елита се игра во Будимпешта. Две финалина во унгарската престолнина има одиграно поранешниот шампион на Македонија – ЖРК Вардар.

Некогашниот дрим тим на „црвено-црните“ редовно играше на Ф4 турнирите, двапати завршуваше на второто место, а трипати беше третопласиран.

ЕХФ во „МВМ Доме Арена“ во Будимпешта отвори музеј на најдобрите екипи од Ф4 турнирите, а во него простор имаше за и најголемите успеси на црвено-црните“.