Joel WILLECKE and Lucas MEISTER, North Macedonia vs Switzerland, Men's EHF EURO 2024 Germany, Berlin, Germany, 16.01.2024, Mandatory Credit © Uros Hocevar / kolektiff

🎥ЕХФ ги избра најубавите пет голови на Македонија на ЕП

Со триумфот над Швајцарија со 29-27, машката репрезентација на Македонија го заврши настапот на Европското првенство во Германија на 17 место.

Македонија освен со Швајцарија во групната фаза, играше и со репрезентациите на Франција и Германија.

Европската ракометна федерација (ЕХФ) ги одбра петте најубави голови на „црвено-жолтите“ на континенталниот собир.

Избраниците на Кире Лазаров на сите три дуели имаа неколку атрактивни голови, а на првото место се најде цепелинот на вчерашниот дуел со Швајцарија.