🎥 ВИКЕНДОВ НА 24РАКОМЕТ… Еден од најдобрите стрелци во Суперлигата!

Словенечкиот интернационалец во редовите на ГРК Охрид, Гал Цирар остава значаен печат во македонското суперлигашко првенство сезонава. Десното крило не само што е најефикасен ракометар во редовите на охридскиот тим (162 гола досега), туку е и меѓу топ три стрелци во Суперлигата. По година дена минати покрај езерото, Словенецот се одлучи да остане верен на клубот до 2026 година, а главната причина за тоа е што Охрид е клуб со амбиција.

За Цицар, ГРК Охрид е прво интернационално искуство во кариерата, откако претходно има играно само за словенечки екипи – Горење Велење, Јерусалим Ормож, Радече, како и Тримо Требње со кој настапуваше и во Европската лига. Пред да дојде во Македонија немал никакви информации за квалитетот на лигата, но по сезона ипол играње во нашата Суперлига потенцира: „ако играат македонскиот и словенечкиот првак, мислам дека македонскиот ќе победи.“

Животот во Македонија за 28-годишниот ракометар е убав, иако многу малку успеал да види и да ужива во природните убавини кои таа ги нуди. Македонски, не зборува, но разбира, а она што му недостасува е кинеска храна и МекДоналдс, кои ги нема во Охрид.

Со Цицар разговаравме во викенд-интервјуто на 24ракомет.