Јуро Унирек од Холандија е следниот предизвик за вардарки

Младите ракометарки на Вардар го дознаа името на следниот ривал во Европскиот куп, а овој пат ќе имаат противник од Холандија против кој ќе имаат многу потешка задача отколку во 2. рунда кога ја елиминираа екипата на Приштина.

Ждрепката донесе ривал против кој секако ќе може да се надигрува, а првиот натпревар ќе биде на домашен терен. Реваншот би требало да биде во Холандија освен доколку двете екипи не се договорат за поинаков распоред на одигрување на двете средби.

Вардар во оваа ждрепка влезе како носител, а првиот натпревар ќе биде одигран на 13 или 14 ноември. Реваншот е една недела подоцна.

ДВОЈКИ ЗА 3. КОЛО ОД ЕВРОПСКИ КУП (ЖЕНИ)

ВАРДАР (Македонија) – ЈУРО УНИРЕК (Холандија)

ВЕСТФРИСЛАНД (Холандија) – МАКАБИ АРГ (Израел)

ШТОКЕРАУ (Австрија) – ДУНАЈСКА СТРЕДА (Словачка)

ВИКТОРИЈА БЕРЕСТИЕ (Белорусија) – БРИКСЕН СУДТИРОЛ (Италија)

МАЛАГА (Шпанија) – КВИНТУС (Холандија)

РОКАСА ГРАН КАНАРИЈА (Шпанија) – СКАРА (Шведска)

БУКОВИЧКА БАЊА (Србија) – ЈОМИ САЛЕРНО (Италија)

ЦУГ (Швајцарија) – КАБУТЕР ВЕНЛО (Холандија)

АЕП ПАНОРАМА (Грција) –ИБВ ВЕСТМАНАЕЈАР (Исланд)

НАИСА (Србија) – ДУДЕЛАНЖ (Луксембург)

ГАЛИЧАНКА ЛВОВ (Украина) – ЈУВЕНТА МИХАЛОВЦЕ (Словачка)

ИЗМИР БЕЛЕДИЈЕ (Турција) – МАДЕИРА (Португалија)

ШПОНО ИГЛС (Швајцариа) – Х 71 (Фарски острови)

КА ПОР (Исланд) – ЕЛЧЕ (Шпанија)

СЛАВИЈА ПРАГА (Чешка) – СОКОЛ ПИШЕК (Чешка)

КРИСТИЈАНШТАД (Шведска) – АНКАРА ЈЕНИМАХАЛЕ (Турција)