Јуниор КВ се израдува на прв триумф, на Работнички не му беа доволни 12 гола на Ончев

Екипата на Јуниор Кисела Вода ја оствари правата победа во плеј-аутот од Супер лигата во 3. коло откако на домашен терен го совлада тимот на Работнички со 32:25.

Домашниот тим имаше контрола на резултатот и водство најглемиот дел од натпреварот. Работнички имаше предност на стартот со 0:2, но Јуниор КВ брзо после тоа го презема водството и имаше првпат повисока разлика од 7:4.

До крајот на првиот дел домашниот тим успешно го одржуваше водството, па истата позитива беше и на полувремето кога Јуниор КВ имаше водство од 15:12. Во продолжението Работнички немаше сили за пресврт.

Во второто полувреме Јуниор КВ рутински одигра и сигурно го водеше натпреварот кон тирумф. Разликата се постојано се зголемуваше и достигна највисоки седум гола. Ова беше прв триумф на Јуниор КВ, а Работнички во третото коло го забележа првиот пораз.

32 - 25
Конечен резултат

Место

УС „Круме Кепески“

Резултати

Екипа1-во полувреме2-ро полувремеРезултат
ЈУНИОР К.В.1532Победа
РАБОТНИЧКИ1225Пораз

ЈУНИОР К.В.

# Играч Позиција Исклучување Голови
1Матеј Петковскиголман01
2Марио Гичевцентрален бек06
3Андреј Крстевски-00
4Марко Трајковскипивот27
5Мартин Бошковскипивот00
6Стефан Крстескидесно крило00
7Бојан Маневцентрален бек04
8Кирил Пешкирски-02
9Дамјан Трајковскицентрален бек00
16Адриан Костадиноскиголман00
18Игор МршуљаСреден бек12
23Стефан Стојановскилев бек11
24Кристијан Николовски-00
30Стефан Јордановски-00
88Томче Трајчевскипивот01
97Жарко Барјактаревиќдесен бек08
 Вкупно 432

РАБОТНИЧКИ

# Играч Позиција Исклучување Голови
7Ален Ќосевскидесно крило10
8Давид Гашовскипивот00
9Дамјан Јакимовскидесно крило00
10Давид Димескилев бек00
12Јоаким Ангеловскиголман00
21Давид Савревскидесно крило01
22Лука Вујовиќпивот10
23Тoше Ончевцентрален бек112
25Стефан Добревскилево крило00
28Петар Виларовголман00
31Виктор Крстевскилево крило11
33Стефан Крстевскицентрален бек27
66Вадим Виричлев бек03
69Антонио Николовскилев бек01
77Ѓорѓи Дукадесен бек00
99Васил Гоговголман00
 Вкупно 625

Officials

Судии:Делегат:
ВУКАШИНОВСКИ АЛЕКСАНДАР
ТРАЈКОВСКИ МИРКО
КИМОВСКИ ЗОРАН
ПозЕкипаНПРЛБ
1ПРИЛЕП14100430
2ТИКВЕШ 20141491428
3РАДОВИШ1491428
4Г.А.-КЛ71490527
5РАБОТНИЧКИ1470721
6ЈУНИОР К.В.1461719
7МЛАДОСТ 19771441913
8АСТРАИОН1400140