Јована Саздовска си оди од Турингер

Македонската репрезентативка Јована Саздовска по само една година ќе го напушти поранешниот германски шампион Турингер.

Левото крило одигра одлично оваа сезона, особено на натпреварите во Бундес лигата, но и покрај тоа нема да го продолжи престојот во составот на Херберт Милер.

Некогашната ракометарка на Металург и Вардар, како и на романската Магура Чиснадие, наскоро ќе има нов тим.

До истекот на договорот, Саздовска ќе има шанса за титули во Бундес лигата и во Купот на Германија, а ќе играат и во четвртфиналето на ЕХФ Купот против хрватската Подравка.