Јане Цветковски замина од Пролет, ќе биде тренер на голманите во Алкалоид

Чуварот на мрежата Јане Цветковски, по крајот на минатата сезона, го напушти тимот на Пролет, кој беше дел од плеј-аутот.

Цветковски во новата сезона ќе биде дел од новиот суперлигаш Алкалоид, каде што би требало да работи како тренер на голманите.

Минатата сезона во Алкалоид бранеа кадетскиот и младинскиот репрезентативец Иван Галевски и Ѓорѓи Ерманоски, а од ова лето им се придружува сениорскиот репрезентативец на Македонија, Благојче Трајкоски.

34-годишниот Цветковски покрај за Пролет, во богатата кариера бранеше и за словачкиот Тополчани, босанската Босна, шведските Иштад и Хелсинборг, унгарскиот Егер, како и бундеслигашот Вецлар.

Алкалоид во новата сезона ќе биде дел од групата А во Суперлигата и ќе игра заедно со Вардар, Вардар Неготино, Куманово, Струга, Охрид, Прилеп и Бутел Скопје.