Штутгарт и Пешевски со изненадувачка победа, скромен учинок на нашите интернационалци

Македонските претставници во Бундес лигата имаа тешки натпревари во рамки на 23. коло од најквалитетната лига во светот. На терен беа Филип Кузмановски, Филип Талески и Жарко Пешевски.

Единствен кој се израдува на победата беше Пешевски, кој со својот тим Штутгарт стигна до важни два бода на тешкото гостување кај Мелсунген со победата од 26:21. Гостите на овој меч имаа постојана контрола на резултатот, а на полувреме имаа предност од 13:9. Репрезентативниот пикер на Македонија постигна еден гол од два обиди.

Вецлар беше домаќин на Рајн Некар и во многу израмнет и неизвесен натпревар екипите ги поделија бодовите. На полувреме гостите имаа минимална предност од 18:17 која не ја сочуваа до крај. Во последниот напад гостите имаа можност да стигнат до победата, но акцијата за крило не помина и натпреварот заврши без победник 27:27. Филип Миркуловски еднаш се запиша во листата на стрелците, а имаше и три асистенции.

Филип Талески имаше лоша вечер со Балинген на гостувањето кај Ерланген, каде што по 20 минути имаа негатива од 7:14. Во продолжението успеаја да се доближат, но не и да ја загрозат победата на домаќинот. Ерланген славеше со 32:27, додека на полувреме беше 17:13. Филип Талески постигна еден погодок и запиша две асистенции.

На другите натпревари Фленсбург го победи Нордхорн со 29:27, а Гепинген пред своите гледачи славеше против Бергишер со 28:22.