Шампионски танц на Вардар против Алборг – Борко Ристовски и Оливие Њокас за голем триумф

Екипата на Вардар имаше уште една шампионска вечер во СЦ „Јане Сандански“ и го совлада актуелниот вицешампион во Лигата на шампионите со 30:28 предводена од Борко Ристовски и Оливие Њокас.

Гостите го добија отворањето на денешниот дуел и многу брзо создадоа предност. За само десет минути игра имаа 8:4 што најавуваше дуел на кој лесно ќе можат до бодови.

Овие четири гола негатива ги разбудија „црвено-црните“, откако и Вујовиќ побара тајм-аут, па потоа се влезе во многу подобар период. Полека се топеше негативата и се одеше кон подобар тек на настаните во кои постепено се фаќаше приклучок.

При 10:13 во 21. минута следуваа три минути со три гола за 13:13 и за убаво продолжение од овој дуел во кој до крајот на првиот дел Вардар успеа и да дојде до предност. Сепак, на одмор беше 16:16.

Второто полувреме донесе супер продолжение за Вардар. Браќата Њокас се разиграа и го полнеа голот на Алборг. Нивните шутеви овозможуваа Вардар многу лесно да реализира. И денеска биеше без грешка како и против Мешков Брест. На нивната одлична игра во нападот се надоврза и одличниот Ристовски на голот кој бранеше тешки удари, а ги откажа и изведувачите на удари од седум метри.

Вардар постојано беше на два до три гола предност и ја контролираше оваа разлика. Лесно можеше да се дојде до плус четири и порано, но тоа беше обезбедено во 54. минута, кога Оливие Њокас донесе 28:24.

Тука се влезе во многу лоша завршница. Се играше и 7 на 6, но лошо се комбинираше, па лесно се губеа топки. Покрај тоа тимот на Алборг знаеше како да казни и за само две минути стигна на гол негатива. На 29:28, Ристовски одбрани зицер, а потоа Оливие Њокас се извади за грешката претходно. На 30:28 украде и топка, но не реализираше.

Сепак, до крајот немаше време за многу голови, па бодовите останаа во Скопје, а вицешампионот од лани доживеа прв пораз во ЛШ после минатосезонското финале.

29 септември 2021
30 - 28
Крај

Детали

Датум Време Лига Сезона Match Day Крај
29 септември 2021 20:23 ЛИГА НА ШАМПИОНИ А 2021/2022 29.09.2021 60'

Место

СЦ „Јане Сандански“

Резултати

Екипа1-во полувреме2-ро полувремеРезултат
ВАРДАР 19611630Победа
АЛБОРГ1628Пораз

ВАРДАР 1961

# Играч Позиција Исклучување Голови
1Борко Ристовскиголман00
5Стојанче Стоиловпивот02
6Оливие Њокаслев бек07
7Патрик Валчакпивот02
8Јоел Куни Моралесдесен бек02
9Гоце Георгиевскидесно крило01
10Кевин Њокасдесен бек23
12Мартин Томовскиголман00
13Дијало Бакарилев бек00
14Јан Чуваралево крило01
22Жереми Тотопивот15
24Анте Гаџацентрален бек00
28Филип Талескилев бек01
31Тимур Дибировлево крило06
45Дарко Ѓукиќдесно крило00
97Марко Мишевскилев бек00
 Вкупно 330

АЛБОРГ

# Играч Позиција Исклучување Голови
1Симон Гадеголман00
2Бенјамин Јакобсенпивот01
3Јонас Самуелсондесно крило00
6Себастијан Бартолдлево крило02
7Феликс Кларцентрален бек05
8Јеспер Нилсенпивот01
11Лукас Санделдесен бек05
12Никлас Лудвигсенголман00
13Николај Кристенсенцентрален бек02
15Aндреас Холст Јенсенлев бек00
17Мартин Ларсендесен бек00
19Кристијан Бјорнсендесно крило06
21Хенрик Мелгард Јенсенцентрален бек13
22Рене Антонсенпивот01
23Бустер Јул-Ласенлево крило02
 Вкупно 128

Officials

Судии:
Душан Стојковиќ
Ненад Николиќ

ЛИГА НА ШАМПИОНИ – ГРУПА А

ТАБЕЛА

ПозЕкипаНПРЛБ.
1КИЛ14102222
2АЛБОРГ1483319
3ПСЖ ХЕНДБОЛ1481517
4КЕЛЦЕ1464416
5ППД ЗАГРЕБ1462614
6ПИК СЕГЕД1461713
7КОЛСТАД1451811
8ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР1400140