Црна Гора ја шокираше Данска уште на старт на ЕП за кадетки

Почетокот на Европското првенство за кадетки донесе изненадување откако селекцијата на Црна Гора дојде до голема победа и бодови кои можат да значат пласман за следнат рунда.

Црногорките се домаќинки на ова натпреварување така што сакаат висок пласман, а со овој резултат ги потврдија очекувањата.

Веќе утре следува второто коло, а Австрија е следниот ривал и после денешната победа сите чекаат нов триумф за Црна Гора.

ЕП ЗА КАДЕТКИ

ГРУПА А

РЕЗУЛТАТИ ОД 1. КОЛО

АВСТРИЈА – ШВАЈЦАРИЈА         24:35 (11:17)

ДАНСКА – ЦРНА ГОРА  18:25 (12:12)

СЛЕДНО, 2. КОЛО (ПЕТОК, 6 АВГУСТ)

18:00ч

ЦРНА ГОРА – АВСТРИЈА

20:00ч

ШВАЈЦАРИЈА – ДАНСКА

ГРУПА Б

РЕЗУЛТАТИ ОД 1. КОЛО

РУСИЈА – ХРВАТСКА      37:23 (15:10)

ШВЕДСКА – СЛОВЕНИЈА             21:18 (12:7)

СЛЕДНО, 2. КОЛО (ПЕТОК, 6 АВГУСТ)

14:00ч

ХРВАТСКА – ШВЕДСКА

16:00ч

СЛОВЕНИЈА – РУСИЈА

ГРУПА Ц

РЕЗУЛТАТИ ОД 1. КОЛО

УНГАРИЈА – СЛОВАЧКА               40:13 (20:6)

НОРВЕШКА – ПОРТУГАЛИЈА     31:25 (17:14)

СЛЕДНО, 2. КОЛО (ПЕТОК, 6 АВГУСТ)

18:00ч

ПОРТУГАЛИЈА – УНГАРИЈА

20:00ч

СЛОВАЧКА – НОРВЕШКА

ГРУПА Д

РЕЗУЛТАТИ ОД 1. КОЛО

ГЕРМАНИЈА – ЧЕШКА   40:28 (21:12)

ФРАНЦИЈА – РОМАНИЈА            26:28 (14:12)

СЛЕДНО, 2. КОЛО (ПЕТОК, 6 АВГУСТ)

14:00ч

ЧЕШКА – ФРАНЦИЈА

16:00ч

РОМАНИЈА – ГЕРМАНИЈА