Успешен викенд во ВРХЛ лигата: Куманово го скрши отпорот на Зајечар во вториот дел

Куманово успешно го заокружи турнирот од ВРХЛ на кој беше домаќин од петок до недела со втора победа, овој пат против спрскиот претставник Зајечар. Куманово триумфираше со 32:25.

Првото полувреме помина во изендачена игра, екипите го менуваа водството, но тоа беше минимално и на двете страни. Ниту ракометарките на Куманово ниту на Зајечар не успеаја да стигнат до предност во пресрет на вториот дел. Првото полувреме заврши нерешено, 14:14.

Куманово подобро започна во вториот дел и по седум минути игра стигна до пет предност, 20:15, што беше знак за тренерот на Зајечар да побара тајм аут. Но во продолжението ништо не се промени, разликата продолжи да се зголемува. На средина на вториот дел беше 25:18.

До крајот Зајечар се обиде да се врати во натпреварот, но ракометарките на Куманово не го дозволија тоа. Одлично второ полувреме имаа репрезентативките на Македонија, Гичевска и Боризовска кои беа носители на победата заедно со голманката Косановиќ која собра 12 интервенции.

Најефикасни во составот на Куманово беа Гичевска со осум погодоци и Боризовска која постигна шест гола. Во гостинскиот состав најмногу се истакнаа Терзиќ со шест гола и Стамениќ со пет погодоци. Одличен настап на голот на Зајечар имаше Алма Реџеплар со 18 интервенции но и тоа не беше доволно за позитивен резултат.

КУМАНОВО – ЗАЈЕЧАР 32:25 (14:14)

Сала: СОУ Перо Наков во Куманово. Гледачи: 500. Судии: Димитар Митревски и Благојче Тодоровски од Битола. Делегат: Марјан Начевски од Скопје.

КУМАНОВО: Косановиќ (12 одбр.), Пецанова, Трајковиќ 5, Ивановска 1, Боризовска 6, Шарановиќ 1, Чокели 5, Стојчевска, Јанкуловска 1, Кирпијановска 2, Наумовска (1 одбр.), Краљевска, Цветановска, Гичевска 8, Глигоријадис 3.

Седмерци: 3/3. Исклучувања: 4 мин.

ЗАЈЕЧАР: Живиќ, Чакмак 4, Зечевиќ 3, Милошевиќ 2, Терзиќ 6, Шарониќ 2, Станојловиќ, Балевиќ, Стамениќ 5, Богојевиќ 3, Вујадиновиќ, Реџеплар (18 одбр.).

Седмерци: 1/2. Исклучувања: 2 мин.