Тешка вечер за Вардар, губеше 45 минути од последнопласираното Скопје

Ракометарите на Вардар остварија тешка победа во 12. коло од Супер машката лига против екипата на Скопје чиј отпор го скршија дури во последната четвртина од натпреварот, а на крајот славеа со 32:27.

Шампионот слабо го почна натпреварот, а избраниците на Вујовиќ имаа многу проблеми во организација на нападите и тешко постигнуваа голови. Скопје секоја шанса ја користеше да го совлада голманот Али Сафар. После првите десетина минути Скопје имаше водство од 6:3.

Вардар со три брзи гола израмни на 6:6, но првото водство го имаше дури во 15. минута. Скопје продолжи да игра во добар ритам и повторно беше во предност, така беше и на полувреме кога домашниот тим имаше 15:14.

„Црвено-црните“ имаа добар старт на вториот дел и со серија од четири гола го обезбедија највисокото водство. И покрај негативата од три гола Скопје не се предаде и продолжи во ист ритам како во првото полувреме. Њокас промаши чиста контра што играчите на Скопје го казнија, а потоа и постигнаа гол на празна мрежа за водство од 20:18 во 39. минута.

Вујовиќ побара минута одмор да ги разбуди своите ракометари, веднаш потоа Њокас реализираше за минус еден. Меѓутоа Скопје сигурно ги реализираше своите напади и одржуваше два позитива. Вардар до ново водство од 25:24 стигна откако Георгиевски и Чувара постигнаа два брзи гола.

Во продолжение шампионот го диктираше резултатот и имаше еден гол позитива. Во 54. минута Талески постигна гол за два предност, 28:26, а до крајот вардарци немаа проблеми да го приведат натпреварот до крај и да триумфираат со 32:27.

27 - 32
Конечен резултат

Место

СЦ „Борис Трајковски“

Резултати

Екипа1-во полувреме2-ро полувремеРезултат
СКОПЈЕ 20201527Пораз
ВАРДАР 19611432Победа

СКОПЈЕ 2020

# Играч Позиција Исклучување Голови
2Филип Василевскипивот26
4Марио Мишевскилево крило06
5Бојан Чакалиќцентрален бек00
7Андреј ТркалевскиСреден бек00
9Александар Василевскилев бек08
16Матеј Петковскиголман00
18Кирил Пешкирскилево крило00
19Велимир ГрујовскиСреден бек05
20Лука Благопетровдесно крило00
22Андреј Пешевскицентрален бек00
23Благој Димчевскипивот00
24Стефан Стојановскилев бек10
25Леонид Киселовскилев бек02
26Бране Трифуновскиголман00
30Далибор БлажевскиСреден бек00
77Симон Калајџиескилево крило00
 Вкупно 327

ВАРДАР 1961

# Играч Позиција Исклучување Голови
5Стојанче Стоиловпивот12
6Оливие Њокаслев бек02
9Гоце Георгиевскидесно крило08
11Мартин Карапалевскицентрален бек01
13Дијало Бакарилев бек02
14Јан Чуваралево крило08
21Давид Савревскидесен бек12
28Филип Талескилев бек04
33Стефан Крстевскицентрален бек02
55Стефан Атанасовскипивот20
77Ален Ќосевскидесно крило00
94Али Сафарголман00
97Марко Мишевскилев бек01
99Васил Гоговголман00
 Вкупно 432

Officials

Судии:Делегат:
ЌАЕВ ГЛИГОР
ЌАЕВ СПАСКО
НАЧЕВСКИ ДРАГАН

СУПЕР МАШКА ЛИГА – ТАБЕЛА

ПозЕкипаНПРЛБ
1ВАРДАР 196116141143
2ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР16141143
3БУТЕЛ16110533
4ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР 216102432
5ОХРИД1681725
6ТИКВЕШ 20141681725
7ПРОЛЕТ1681725
8МЕТАЛУРГ1670921
9ПРИЛЕП16501115
10СТРУГА16411113
11СКОПЈЕ 20201620146
12РАДОВИШ1610153