Супер машка лига: Металург на плус четири од Охрид, другото остана исто

Со одигрувањето на сребдата меѓу Бутел Скопје и Охрид беше комплетирано 15. коло од регуларниот дел од сезоната во Супер машката лига така што остана само да се одработат уште три кола пред стартот на плеј-оф лигата.

Веќе се познати екипите кои одат понатаму односно во плеј-офот, па последните три кола се формалност.

Единствениот нов момент на табелата е само разликата меѓу Металург и Охрид на првото и второто место која сега изнесува четири поени. Другото останува исто така што нема промени на позициите.

СУПЕР МАШКА ЛИГА

РЕЗУЛТАТИ ОД 15. КОЛО

СТРУГА – МЕТАЛУРГ      24:29

Мекиќ 8, Кузманоски 4, Рајатоски 3 – Поповиќ 5, Танкоски 5, Серафимов 4

РАДОВИШ – ПРОЛЕТ 62       20:33

Илиев 9, Стојановски 2, Долдуров 2 – Андоновски 11, Поповски 8, Моупитис 4

ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР 2 – РАБОТНИЧКИ            33:17

Димитровски 6, Димитров 5, Трајковски 5 – Палевски 7, Добревски 3, Илиески 2

ВАРДАР ЈУНИОР – МЕТАЛУРГ 2        24:23

Карапалевски 8, Дука 6, Анѓелковски 3 – Стојановиќ 8, Мелоски 4, Митиќ 3

БУТЕЛ СКОПЈЕ – ОХРИД 2013         22:20

Мајиќ 6, Печенковски 5, Мојсоски 3 – Тот 4, Андоноски 3, Блажески 3

ТАБЕЛА: 1. Металург 41 бод (515:374); 2. Охрид 37 (424:335); 3. Бутел Скопје 34 (401:360); 4. Пролет 32 (473:391); 5. Радовиш 22 (432:441); 6. Вардар јуниор 21 (409:440); 7. Пелистер 17 (391:396); 8. Металург II 7 (420:497); 9. Струга 4 (347:457); 10. Работнички 4 (416:537).`